Kayıt Ol | GİRİŞ | Türkçe | English

 

Uludağ Ultra Maratonu 50K

Katılım Koşulları ve Kurallar

1. Genel Bilgi

Uludağ Maratonu, Türkiye’nin Milli Parkları listesinde yer alan ve eşsiz doğasıyla kış sporları merkezi olan Uludağ ve eteklerinde gerçekleştirilen yaklaşık 50.5 km uzunluğunda ve 3110 m+ tırmanış içeren bir patika koşusudur.

Yarışma, 15 Temmuz 2017 tarihinde saat 04:00'de Zeyniler Köyü’nde başlar. Yarışma kısmi yeterlilik esasına dayanmakta ve katılımcıların 13 saat içerisinde parkuru tamamlamaları gerekmektedir. Kısmi yeterlilik, katılımcıların karşılaşabilecekleri doğa koşullarında güvenli bir şekilde koşularına devam etmelerine olanak sağlayacak malzemeleri yanlarında taşımaları anlamına gelmektedir.

2. Katılım Şartları

Koşu için yaş sınırı 18’dir. Katılımcıların 15 Temmuz 2017 tarihinde geçerli ve koşmalarına engel olmadığını belirten bir sağlık belgesine veya bir spor federasyonundan onaylı ve geçerli bir sporcu lisansına sahip olmaları gerekmektedir. İlgili belgeler koşu öncesi organizasyona ibraz edilmelidir. Koşucuların atletik hazırlıklarının olması ve farklı hava ve doğa şartlarına uygun kıyafetler giymeleri gerekmektedir.

3. Kayıt

a) Kayıt şekli

Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilir. Kayıtlar uludagultra.com internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Son kayıt tarihi 7 Temmuz 2017'dir.

Maksimum katılımcı sayısı 300 kişi ile sınırlandırılmıştır. Kayıt sayısı maksimum katılımcı sayısına ulaştığında son kayıt tarihi beklenmeden kapatılacaktır.

Yapılan her kayıt kişiye özeldir. Kayıt devrine veya bir katılımcı yerine başka birisinin koşmasına izin verilmeyecektir.

b) Kayıt ücreti

Kayıt ücretleri;

- 01 Mayıs - 30 Haziran 2017 tarihleri arasında kayıt ücreti: 125 TL

- 01 - 07 Temmuz 2017 tarihleri arasında kayıt ücreti: 175 TL

Koşuya katılmak için kayıt ücretinin kayıt esnasında Visa veya MasterCard kredi kartı ile ödenmiş olması gerekmektedir. Kesin kayıt listesinin oluşturulmasında kayıt ücretini ödemiş olan katılımcılar dikkate alınacaktır. Organizasyon belli koşullarda kayıt ücretinde indirim yapma hakkına sahiptir.

Kayıt ücreti aşağıda listelenmiş olan maddeleri kapsamaktadır:

- Göğüs numarası

- Zaman ölçümü (Çip)

- Etkinlik tişörtü

- Parkur boyunca ara noktalarda yiyecek ve içecek desteği

-Makarna partisi

- Koşu sonrası büfe

- Koşuyu başarı ile bitiren katılımcılara anı madalyası

c) Kayıt iptali ve iade

Kayıt ücretini yatırmış olan katılımcıların ücretleri 31 Mayıs 2017 tarihine kadar iptal edildiği takdirde kayıt ücreti en geç bir ay içerisinde geri iade edilir. Bu tarihten sonra yapılacak iptaller durumunda kayıt ücreti iade edilmeyecektir.

Kayıt iptal taleplerinin yazılı olarak iletişim adresine bildirilmesi gerekmektedir.

Katılımcı tarafından ne şekilde ödeme yapıldıysa aynı şekilde katılımcıya iade edilir.

Kötü hava koşulları, güvenlik veya benzeri durumlarda organizasyonun kontrolü dışındaki sebeplerden dolayı yarışma durdurulur veya iptal edilirse kayıt ücreti iade edilmez.

4. Koşu Paketinin Teslimi

Katılımcıların göğüs numarası ve diğer malzemeleri içeren koşu paketlerini aşağıda belirtilen tarih ve saatlerde telim almaları gerekmektedir.

14 Temmuz 2017, Cuma: 10:00 - 22:00 arası – Zeyniler Köyü

15 Temmuz 2017, Cumartesi: 03:00 - 03:30 arası – Yarışma Başlangıç Noktası

5. Koşu Başlangıcı

Katılımcıların 15 Temmuz 2017 tarihinde en geç saat 03:30'da koşu başlangıç alanında olmaları gerekmektedir. Koşu saat 04:00'de başlayacaktır.

Başlangıç alanında, katılımcılar için giysi değişim ve çanta teslim noktaları bulunacaktır. Katılımcılar teslim ettikleri çantalarını göğüs numaralarını ya da kimliklerini göstermek şartıyla koşu sonunda geri alabilirler. Çanta teslim bölgesi haricinde başka bir yerde bırakılmış olan eşyalardan organizasyon sorumlu değildir.

6. Koşu Güzargahı

50K yarışı Zeyniler Köyü’nden başlayıp ve sırasıyla Cumalıkızık, Saitabat, Göller ve Zirve'den sonra Kurbağakaya Teleferik'te biter. Yarışın büyük bölümü patikalarda koşulacak olup yarış boyunca toplam yükseklik kazanımı +3110 metredir. Yarışın maksimum bitirme süresi  13 saattir. Parkur arazi yapısına göre minimum 10 metre maksimum 100 metre aralıklarla işaretlenmiştir.

Koşu güzergâhı gece de görülebilen parlak bantlar ve diğer yöntemler ile işaretlenecektir. Belirlenmiş olan güzergâhın dışına çıkmak ve kestirme yol kullanmak diskalifiye sebebidir.

7. Kontrol Noktaları ve Zaman Sınırları

Daha sonra detaylı olarak bildirilecektir.

8. Çevre Duyarlılığı

Koşunun yapılacağı yer Türkiye'nin önemli bir doğal milli parkıdır. Katılımcıların çevreye saygılı olmaları, çöplerini ara noktalardaki çöp bidonları haricinde dışarıya atmamaları ve doğal ortamı tahrip etmemeleri gerekmektedir. Bu hususlara dikkat etmediği saptanan katılımcılar doğrudan diskalifiye edilecektir. Çöp miktarını azaltabilmek için ara noktalarda plastik bardak bulunmayacaktır. Be nedenle her katılımcının kendi bardak veya su kabını taşıması gerekmektedir.

9. Güvenlik ve Sağlık

Organizasyon yarışma öncesi ve sırasında, kötü hava koşulları oluşması durumunda (örn. yoğun sis, fırtına) katılımcıları tehlikeye sokmamak ve sağlıklı koşullarda olmalarını sağlamak amacıyla koşuyu durdurma, kısaltma, parkur değiştirme veya iptal etmeyi de içeren değişikleri yapma hakkına sahiptir. Bu tür değişikliklerin olması durumunda koşu öncesinde organizasyon tarafından veya koşu sırasında ara noktalarda görevliler tarafından katılımcılara bilgi verilecektir. Kayıt olmuş tüm katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

Katılımcıların sağlığını ve güvenliğiniz sağlamak amacıyla koşu güzergahı boyunca önemli ara noktalarda ve organizasyonun gerekli gördüğü yerlerde sağlık ekipleri ve ambulans bulunacaktır. Sağlık ekipleri ve görevlileri gerekli gördükleri takdirde katılımcıları sağlık kontrolünden geçirebilir; katılımcıların koşmalarına engel veya sağlıkları açısından riskli bir durum olduğuna kanaat getirdiklerinde katılımcıların koşuya devam etmesini engelleyebilir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür. Yapılan uyarılara rağmen koşuya devam eden katılımcıların tüm sorumlulukları kendilerindedir.

10. Zorunlu Malzemeler

Koşu boyunca katılımcıların aşağıdaki malzemeleri yanlarında bulundurmaları zorunludur:

 • Kimlik Belgesi
 • Sırt Çantası/Bel Çantası
 • Toplamda en az bir litre kapasiteli su kabı (su torbası, şişe, matara vb.)
 • Göğüs numarası
 • Cep telefonu (organizasyon ve acil durum telefon numaraları kayıtlı olmalıdır)
 • İlkyardım çantası
 • Acil durum battaniyesi (alüminyum)
 • Düdük
 • Yağmurluk (Hava şartlarına göre brifingde organizasyon tarafından belirtilecektir.)
 • Şapka, bere veya bandana
 • Yeterli miktarda yiyecek
 • Uygun ayakkabı
 • El feneri ya da kafa lambası
 • Zamanlama çipi (organizasyon tarafından temin edildiği takdirde)
 • Baton ile koşan katılımcıların koşu boyunca batonlarını yanlarında taşımaları gerekmektedir, herhangi bir noktada batonlarını bırakamazlar.

 

11. Diskalifikasyon ve Cezalar

Aşağıdaki durumlar doğrudan diskalifiye sebebidir

 • Herhangi bir ara noktadan geçmemek.
 • Kestirme yol veya taşıt kullanmak.
 • Ara noktalar haricinde destek almak.
 • Yardıma ihtiyacı olan bir katılımcıyı yalnız başına bırakmak ve yardım etmemek.
 • Doğal ortamı tahrip etmek veya çöp atmak.
 • Sağlık personeli tarafından kontrol edilmeyi reddetmek.
 • Zorunlu malzemelerinin organizasyon tarafından kontrol edilmelerini reddetmek.
 • Diskalifiye edilen koşucuların koşuya devam etmesine izin verilmez.
 • Batonlu koşuculara koşuyu bitirmeden önce batonlarını bırakmaları halinde ek 1 saat zaman cezası verilecektir.
 • Kontrol sonucunda zorunlu malzemelerden herhangi birisine sahip olmadığı belirlenen katılımcı 1 saat zaman cezası alır.

 

12. Sonuçlar

Koşu sırasında kesin olmayan ve sonrasında kesin sonuçlar uludagultra.com internet sitesinden yayınlanacaktır. Sonuçlar aşağıdaki kategoriler üzerinden değerlendirilecektir.

- Erkek/Kadın Genel Klasman

- Erkek/Kadın 35+ (1982 ve öncesi doğumlular)

- Erkek/Kadın 45+ (1972 ve öncesi doğumlular)

- Erkek/Kadın 55+ (1962 ve öncesi doğumlular)

13. Ödüller

Her katılımcı parkuru bitirdiğinde özel bitirme anı madalyası kazanır.

Yarışmada dereceye girenlere özel madalya verilir. Genel klasmanda dereceye girenlere yaş gruplarında ödül verilmez.

Ödül töreni 15 Temmuz 2017 Cumartesi günü saat 19:00'de Zeyniler Köyü'nde yapılacaktır.

14. Fotoğraf/Video Kullanımı

Kayıtlı katılımcıların etkinlik boyunca çekilmiş olan fotoğraf ve videolarını organizasyon tarafından tanıtım amacıyla kullanılabilecektir.

15. Feragatname

Uludağ Ultra Maratonu’na kendi istekleri veya davet ile kayıt olmuş katılımcılar koşu kurallarını ve organizasyonun bu kurallarda yapılabileceği değişiklikleri kabul etmiş sayılırlar. Organizasyon, katılımcılar tarafından gerçekleştirilen veya katılımcıların maruz kaldıkları maddi ve manevi zararlar ve kazalardan sorumlu tutulamaz.

.