Kayıt Ol | GİRİŞ | Türkçe | English

Uludağ Ultra Maratonu 75K

Katılım Koşulları ve Kurallar

1. Genel Bilgi

Uludağ Ultra Maratonu, Türkiye’nin Milli Parkları listesinde yer alan ve eşsiz doğasıyla kış sporları merkezi olan Uludağ ve eteklerinde gerçekleştirilen yaklaşık 77.2 km uzunluğunda ve 3750 m+ tırmanış içeren bir patika koşusudur.

Yarışma, 01 Temmuz 2018 tarihinde saat 04:00'de Zeyniler Köyü’nde başlar. Yarışma kısmi yeterlilik esasına dayanmakta ve katılımcıların 16 saat içerisinde parkuru tamamlamaları gerekmektedir. Kısmi yeterlilik, katılımcıların karşılaşabilecekleri doğa koşullarında güvenli bir şekilde koşularına devam etmelerine olanak sağlayacak malzemeleri yanlarında taşımaları anlamına gelmektedir.

2. Katılım Şartları

Koşu için yaş sınırı 18’dir. Katılımcıların 01 Temmuz 2018 tarihinde geçerli ve koşmalarına engel olmadığını belirten en erken yarışmadan 6 ay önce alınmış bir sağlık belgesine veya bir spor federasyonundan onaylı ve geçerli bir sporcu lisansına sahip olmaları gerekmektedir. İlgili belgeler koşu öncesi  organizasyona ibraz edilmeli veya web sitesine yüklenmelidir. Koşucuların atletik hazırlıklarının olması ve farklı hava ve doğa şartlarına uygun kıyafetler giymeleri gerekmektedir.

3. Kayıt

a) Kayıt şekli

Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilir. Kayıtlar uludagultra.com internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Son kayıt tarihi 15 Haziran 2018'dir.

Maksimum katılımcı sayısı 200 kişi ile sınırlandırılmıştır. Kayıt sayısı maksimum katılımcı sayısına ulaştığında son kayıt tarihi beklenmeden kapatılacaktır.

Yapılan her kayıt kişiye özeldir. Kayıt devrine veya bir katılımcı yerine başka birisinin koşmasına izin verilmeyecektir.

b) Kayıt ücreti

Kayıt ücretleri;

01 Ocak - 28 Şubat 2018 tarihine kadar kayıt ücreti: 140 TL

* 01 Mart - 30 Nisan  2018 tarihinden sonra kayıt ücreti: 175 TL

* 01 Mayıs - 15 Haziran 2018 tarihine kadar kayıt ücreti: 200TL

Koşuya katılmak için kayıt ücretinin kayıt esnasında Visa veya MasterCard kredi kartı ile ödenmiş olması gerekmektedir. Kesin kayıt listesinin oluşturulmasında kayıt ücretini ödemiş olan katılımcılar dikkate alınacaktır. Organizasyon belli koşullarda kayıt ücretinde indirim yapma hakkına sahiptir.

Kayıt ücreti aşağıda listelenmiş olan maddeleri kapsamaktadır:

- Göğüs numarası

- Zaman ölçümü (Çip)

- Etkinlik tişörtü

- Parkur boyunca ara noktalarda yiyecek ve içecek desteği

- Makarna partisi

- Koşu sonrası büfe

- Koşuyu başarı ile bitiren katılımcılara anı madalyası

c) Kayıt iptali ve iade

Kayıt ücretini yatırmış olan katılımcıların ücretleri 15 Mayıs 2018 tarihine kadar iptal edilmesi durumunda yatırılmış tutarin %75 'i en geç bir ay içerisinde geri iade edilir. Bu tarihten sonra yapılacak iptaller durumunda kayıt ücreti iade edilmeyecektir.

Kayıt iptal taleplerinin yazılı olarak iletişim adresine bildirilmesi gerekmektedir.

Katılımcı tarafından ne şekilde ödeme yapıldıysa aynı şekilde katılımcıya iade edilir.

Parkur mesafesi değişikliklerinde ücret iadesi yapılmayacaktır.

Kötü hava koşulları, güvenlik veya benzeri durumlarda organizasyonun kontrolü dışındaki sebeplerden dolayı yarışma durdurulur veya iptal edilirse kayıt ücreti iade edilmez.

4. Koşu Paketinin Teslimi

Katılımcıların göğüs numarası ve diğer malzemeleri içeren koşu paketlerini aşağıda belirtilen tarih ve saatlerde telim almaları gerekmektedir.

30 Haziran 2018, Cumartesi: 10:00 - 22:00 arası – Zeyniler Köyü

01 Temmuz 2018, Pazar: 03:00 - 03:30 arası – Yarışma Başlangıç Noktası

5. Koşu Başlangıcı

Katılımcıların 01 Temmuz 2018 tarihinde en geç saat 03:30'da koşu başlangıç alanında olmaları gerekmektedir. Koşu saat 04:00'de başlayacaktır.

Başlangıç alanında, katılımcılar için giysi değişim ve çanta teslim noktaları bulunacaktır. Katılımcılar teslim ettikleri çantalarını göğüs numaralarını ya da kimliklerini göstermek şartıyla koşu sonunda geri alabilirler. Çanta teslim bölgesi haricinde başka bir yerde bırakılmış olan eşyalardan organizasyon sorumlu değildir.

6. Koşu Güzergâhı

75K yarışı Zeyniler Köyü’nden başlayıp ve sırasıyla Cumalıkızık, Saitabat, Uludağ Zirve, Oteller Bölgesi, Sarıalan'dan sonra tekrar Zeyniler Köyü’nde biter. Yarışın büyük bölümü patikalarda koşulacak olup yarış boyunca toplam yükseklik kazanımı +3750 metredir. Yarışın maksimum bitirme süresi  16 saattir. Parkur arazi yapısına göre minimum 10 metre maksimum 100 metre aralıklarla işaretlenmiştir.

Koşu güzergâhı gece de görülebilen parlak bantlar ve diğer yöntemler ile işaretlenecektir. Belirlenmiş olan güzergâhın dışına çıkmak ve kestirme yol kullanmak diskalifiye sebebidir.

7. Kontrol Noktaları ve Zaman Sınırları

Daha sonra detaylı olarak bildirilecektir.

8. Çevre Duyarlılığı

Koşunun yapılacağı yer Türkiye'nin önemli bir doğal milli parkıdır. Katılımcıların çevreye saygılı olmaları, çöplerini ara noktalardaki çöp bidonları haricinde dışarıya atmamaları ve doğal ortamı tahrip etmemeleri gerekmektedir. Bu hususlara dikkat etmediği saptanan katılımcılar doğrudan diskalifiye edilecektir.

9. Güvenlik ve Sağlık

Organizasyon yarışma öncesi ve sırasında, kötü hava koşulları oluşması durumunda (örn. yoğun sis, fırtına) katılımcıları tehlikeye sokmamak ve sağlıklı koşullarda olmalarını sağlamak amacıyla koşuyu durdurma, kısaltma, parkur değiştirme veya iptal etmeyi de içeren değişikleri yapma hakkına sahiptir. Bu tür değişikliklerin olması durumunda koşu öncesinde organizasyon tarafından veya koşu sırasında ara noktalarda görevliler tarafından katılımcılara bilgi verilecektir. Kayıt olmuş tüm katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

Katılımcıların sağlığını ve güvenliğiniz sağlamak amacıyla koşu güzergahı boyunca önemli ara noktalarda ve organizasyonun gerekli gördüğü yerlerde sağlık ekipleri ve ambulans bulunacaktır. Sağlık ekipleri ve görevlileri gerekli gördükleri takdirde katılımcıları sağlık kontrolünden geçirebilir; katılımcıların koşmalarına engel veya sağlıkları açısından riskli bir durum olduğuna kanaat getirdiklerinde katılımcıların koşuya devam etmesini engelleyebilir. Katılımcılar verilen kararlara uymakla yükümlüdür. Yapılan uyarılara rağmen koşuya devam eden katılımcıların tüm sorumlulukları kendilerindedir.

10. Zorunlu Malzemeler

Koşu boyunca katılımcıların aşağıdaki malzemeleri yanlarında bulundurmaları zorunludur:

 • Kimlik Belgesi
 • Sırt Çantası/Bel Çantası
 • Toplamda en az 1 litre kapasiteli su kabı (su torbası, şişe, matara vb.)
 • Organizasyon tarafından verilen parkur haritası
 • Göğüs numarası
 • Cep telefonu (organizasyon ve acil durum telefon numaraları kayıtlı olmalıdır)
 • İlkyardım çantası(elastik bant,yara bandı)
 • Acil durum battaniyesi (alüminyum)
 • Düdük
 • Yağmurluk (Hava şartlarına göre brifingde organizasyon tarafından belirtilecektir.)
 • Şapka, bere veya bandana
 • Yeterli miktarda yiyecek
 • Uygun ayakkabı
 • El feneri ya da kafa lambası
 • Zamanlama çipi (organizasyon tarafından temin edildiği takdirde)
 • Baton ile koşan katılımcıların koşu boyunca batonlarını yanlarında taşımaları gerekmektedir, herhangi bir noktada batonlarını bırakamazlar.

 

11. Diskalifikasyon ve Cezalar

Aşağıdaki durumlar doğrudan diskalifiye sebebidir

 • Herhangi bir ara noktadan geçmemek.
 • Kestirme yol veya taşıt kullanmak.
 • Ara noktalar haricinde destek almak.
 • Yardıma ihtiyacı olan bir katılımcıyı yalnız başına bırakmak ve yardım etmemek.
 • Doğal ortamı tahrip etmek veya çöp atmak.
 • Sağlık personeli tarafından kontrol edilmeyi reddetmek.
 • Zorunlu malzemelerinin organizasyon tarafından kontrol edilmelerini reddetmek.
 • Diskalifiye edilen koşucuların koşuya devam etmesine izin verilmez. 
 • Batonlu koşuculara koşuyu bitirmeden önce batonlarını bırakmaları halinde ek 1 saat zaman cezası verilecektir.
 • Kontrol sonucunda zorunlu malzemelerden herhangi birisine sahip olmadığı belirlenen katılımcı 1 saat zaman cezası alır.

 

12. Sonuçlar

Koşu sırasında kesin olmayan ve sonrasında kesin sonuçlar uludagultra.com internet sitesinden yayınlanacaktır. Sonuçlar aşağıdaki kategoriler üzerinden değerlendirilecektir.

- Erkek/Kadın Genel Klasman

- Erkek/Kadın 18+ (2000 ve öncesi doğumlular)

- Erkek/Kadın 35+ (1983 ve öncesi doğumlular)

- Erkek/Kadın 45+ (1973 ve öncesi doğumlular)

- Erkek/Kadın 55+ (1963 ve öncesi doğumlular)

13. Ödüller

Her katılımcı parkuru bitirdiğinde özel bitirme anı madalyası kazanır.

Yarışmada dereceye girenlere özel madalya verilir. Genel klasmanda dereceye girenlere yaş gruplarında ödül verilmez.

Ödül töreni 01 Temmuz 2018 Pazar günü saat 19:00'de Zeyniler Köyü'nde yapılacaktır.

14. Fotoğraf/Video Kullanımı

Kayıtlı katılımcıların etkinlik boyunca çekilmiş olan fotoğraf ve videolarını organizasyon tarafından tanıtım amacıyla kullanılabilecektir.

15. Feragatname

Uludağ Ultra Maratonu’na kendi istekleri veya davet  ile kayıt olmuş katılımcılar koşu kurallarını ve organizasyonun bu kurallarda yapılabileceği değişiklikleri kabul etmiş sayılırlar. Organizasyon, katılımcılar tarafından gerçekleştirilen veya katılımcıların maruz kaldıkları maddi ve manevi zararlar ve kazalardan sorumlu tutulamaz.

 
.